Şehir efsanelerinde bugün kediler hakkında doğru bilinen yanlışları anlatacağız.

1. KEDİLER HER ZAMAN DÖRT AYAK ÜZERİNE DÜŞER. bu doğru gibi görünsede her zaman için bu böyle değildir.

2. KEDİLER HER GÜN SÜT İÇMELİDİR. tom ve jerry çizgi filmi ile büyüyen nesil için bu düşünce gayet normal gelebilir ama özellikle inek sütünün kedileri ishal yaptığını artık biliyoruz ama kediniz süt içmeyi alışkanlık haline getirdi ve inek sütü içmekten zevk alıyor ise hiç olmazsa ne kadar süt veriyorsanız yarı yarıya su ile karıştırın. bu onları ishal olmaktan bir nebze de olsa koruyacaktır

3. EVDEN ÇIKMAYAN KEDİLERE HASTALIK BULAŞMAZ. Kediniz evden çıkmasa bile siz çıkıyorsunuz ve bir çok hastalığı dışardan onlara taşıyabilir ve istemeden de olsa kedinizin hasta olmasına sebep olabilirsiniz. özellikle pireler bu yolla çok bulaşır. kedisi pirelenip Akademi veteriner kliniğimize gelen hasta sahiplerimizin en çok sorduğu soru: – hiç evden dışarı çıkmayan kediye pire nerden bulaşır olmaktadır.

4. HAMİLE KADINLARIN KEDİLERE DOKUNMAMASI GEREKMEKTEDİR: Toksoplazma, kedilerde bulunabilen parazitler nedeniyle oluşan enfeksiyonlara verilen isimdir. Normal bir insan vücudunda bu parazitler belirti göstermez ama hamile kadınların bebeklerine ciddi zararlar verebilir. Toksoplazmadan korunmak için hamile kadınların hamilelikleri süresince kedi dışkısına dokunmaması gerekir. Bu görevi ailenin başka bir üyesi yaptığı sürece evinizde kedinizle beraber mutlu bir hamilelik geçirebilirsiniz. Ayrıca her kedide illa bu parazitler bulunur diye bir şart yoktur. Çiğ et yemeyen ve dışarı çıkarılmayan kedilerin çoğunda bu parazite rastlanmaz. ama yinede işi garantiye almak isterseniz akademi veteriner kliniğimizde kediniz için test yaptırabilir ve hamile olan bireyin risk taşıyıp taşımadığına emin olabilirsiniz.

5. KEDİLERİN BIYIKLARI ONLARIN DENGELERİNİ SAĞLAR: bu fikir de tamamen bir şehir efsanesidir.

6. KEDİLER YARALARINI YALAYARAK İYİLEŞTİRİR: bu da doğru değil aksine yaraların yalanması yara iyileşmesini geciktirecektir.

7. KEDİ TÜYÜ KİST YAPAR: Kedinin tüyü değil kedinin tüyüne yapışmış olan ve gözle göremediğimiz parazit yumurtaları eğer bir insan tarafından yutulursa bu kist yapabilir. fakat veteriner hekiminizin kediniz için düzenli parazit ilaçlamasını yapığınız kedinizden kist olma olasılığı, dışarda yeteri kadar yıkanmadan hazırlanmış bir salata dan geçme olasılığı daha yüksektir.

8. KEDİLER İLE BEBEKLER AYNI ORTAMDA BULUNDURULMAMALIDIR: bu düşünce de tamamen yanlıştır. bebek gelişiminde kedilerin rolü oldukça büyüktür.