öksüz bir kedi, size birçok sorumluluk yükleyecek demektir. Böyle bir kediyle yaşamaya karar verdiğiniz anda, ilk yapmanız gereken veterinerle iletişim kurarak, gelecekte meydana gelecek problemlerin önüne geçmek olmalı. Parazitler, doğum yaraları ve bedensel sağlığını en baştan kontrol altına almalısınız.

Annesiz kalmış bir yavru kedimiz için nasıl önlemler almalıyız?
Evde hayvanlar için ilkyardım donanımı var mı, gözden geçirmeliyiz. Eğer yoksa, yeni ilkyardım kutusunun elde taşınabilir olması çok daha kullanışlı olacaktır. Böyle bir kutu temin etmeye çalışalım. Besleme kapları, ısıtıcı yastık, kalın ped, havlu, tuvalet kağıdı da elinizin altında bulundurmanız gerekenlerden.

Isıtıcı Yastık
Yavruyu ısıtıcı yastık üzerine yerleştirmelisiniz. Isıtıcı yastığın kullanışlı olması, yıkanabilirliğiyle doğru orantılıdır. Çünkü yavru bir kediyi üstüne yatırdığınız yastığı, sık sık yıkamalısınız Bu arada yavru bir kediyi doğrudan ısıtıcı pedin üzerine koymayın, yoksa onu öldürebilirsiniz!
Kedinin içinde bulunduğu kutuyu , temiz hava bulunan bir yere koyun. Sağlığı açısından her ayrıntıyı düşünmeniz gerek. Onu besleyecek bir annesi yok ne de olsa. Likit ve pudra kıvamında olan mamalar mevcut. Likit olanları pudra kıvamındakilere göre daha kullanışlıdır. Yine de bir sakıncası olup olmadığını veterinerinize danışarak, pudra kıvamında olanları da kullanabilirsiniz. Çok mağdur durumda kalırsanız, bebekler için olan inek sütlerine de kısa bir dönem için yönelebilirsiniz. Fakat bu sütün kedilerin birçoğunda ishale yol açtığını hatırlatırız.bunu önlemek içinde inek sütünü bire bir oranında sulandırmak düşünülebilir

Yemek Problemi
Öksüz kedilerin bazıları, yemeği reddetme gibi bir eğilim içine girebilirler. Böyle durumlarda veterinere gitmelisiniz. Zira kedinin yemek borusunda bir problem olabilir. Yavru kediyi beslerken sabırlı ve nazik davranmalısınız. Özellikle biberonla beslenmesi gerekiyorsa, kurallarına uygun olarak onu tutun. Tek elinizle kediyi kavrayın. Ön iki ayağını avucunuzun dışında bırakın. Ön ayaklarından birinin biberona değmesine izin verin. Kediyi göğsünüze yaslayın. Diğer elinizle de fazla kaldırmadan biberonu tutun. Eğer kedi fazla yavaş davranıyorsa, bu biberonu biraz daha yukarıda tutmanız konusunda size bir uyarı olacaktır.
Kedilerin ürolojik problemler yaşamaması için de özel ihtimam göstermeniz gerekir. Anneleri onları yalardı. O bir ´anne´ydi. Sizin yapmanız gerekense, yumuşak bir tuvalet kağıdıyla idrar kanallarının üzerine nazikçe dokunmak olmalı, sadece. Üç haftayı doldurmuş bir yavru kedi, ile artık bir çok sorunu aşmışsınız demektir. Ona tuvalet eğitimi vermek için de doğru zamanlama. Midesi de eskisi kadar hassas değil.
Sütten yeni kesilmiş bir yavru kedi, düşündüğünüz kadar da zor olmadı değil mi? O artık katı yiyeceklere de geçtiğine göre, şimdi teknik noktaları bir kenara bırakıp, onun yaşam tarzı ile ilgilenelim. Bir kedi, karakterini iki ile yedi hafta arasındaki büyüme döneminde kazanır. Bu dönem öksüz olsun, olmasın her kedi için çok hassastır. Onu diğer kedilerle ve insanlarla tanıştırmalısınız. Böylece sadece bedensel sağlığı ile değil, kedinizin sosyal dünyası ve karakteri ile de ilgilenmiş olursunuz. Zaman ipleri elinizde tutarak, onu dış dünyaya yönlendirme zamanı. Bu arada! Artık rahatlayabilirsiniz. Hem küçük ve muhtaç bir kedinin yaşamını kurtardınız, hem de insan canlısı bir dost kazandınız.

tebrikler

AKADEMİ VETERİNER olarak minik dostlarımızın her türlü yardımına hazırız

2 Replies to “ANNESİZ KEDİ”

  1. İki tane gözbebeğim kedim var ve onlarsız yaşayamam. Ben gücüm yettikçe sokak hayvanlarını besliyor, onların sağlıkları ile ilgileniyorum. Hep birlikte sokak hayvanlarımızı koruyalım. Sokaklarımıza bir kap mama ve bir kap temiz su koyalım. Hasta olma durumlarında veterinere götürelim. Biz can, onlar can…

  2. Harikasınız.

    Güvenilir bilgiler verdiğinize inanarak çok daha fazla yazılar yazmanızı bekleriz.

Comments are closed.